Zespół Szkół Administracyjno - Ekonomicznych

image

dawne Gimnazjum Koedukacyjne Teofila Zegarskiego

Wspominają:
Stanisław Zaleski – gdynianin z urodzenia, obecnie mieszka w Warszawie. Syn Władysława Zaleskiego, kapitana portu w Gdyni w latach 1923-1933, budowniczego Willi Lubicz.
Natalia Wittlin (z d. Olędzka) – do Gdyni przyjechała z rodziną w 1930 roku. W czasie wojny przeniosła się z rodzicami do Warszawy i jako sanitariuszka brała udział w Powstaniu Warszawskim. Potem Olędzcy wrócili do Orłowa, a Natalia ostatecznie wyjechała do Warszawy w 1949 roku.
Czesław Pettke – urodził się w 1932 roku w Orłowie Morskim. Pochodzi z rodziny kaszubskiej. Uczęszczał do Szkoły Jezuitów w Orłowie. Przez wiele lat był nauczycielem szkół zawodowych w Trójmieście.


Pierwszą w Gdyni szkołę średnią założył w roku 1928 dr Teofil Zegarski (1884-1936). W jego szkole uczono – poza podstawowymi przedmiotami – języków obcych, rysunków, podstaw fotografii, gotowania, prac ręcznych i savoir vivre. Istniało bogate zaplecze do uprawiania sportów, z kortami tenisowymi i boiskiem lekkoatletycznym. Przy szkole działał chór, zespół teatralny oraz pierwsza w Gdyni męska i żeńska drużyna harcerska. Wymagano tam szacunku dla odmiennych przekonań religijnych oraz poznania podstawowych zasad różnych wyznań. W 1931 roku szkoła z tymczasowych siedzib przeniosła się do widocznego przed nami gmachu zaprojektowanego przez Jana Pilara.
Po śmierci Teofila Zegarskiego szkołę przekształcono na Gimnazjum i Liceum ojców Jezuitów. Po wojnie Jezuici krótko uczyli w szkole, a po ich usunięciu w roku 1947 w budynku mieściły się różne szkoły ogólnokształcące i techniczne. Na ścianie budynku w 1990 roku, z inicjatywy rodziny i byłych uczniów Gimnazjum, wmurowano tablicę upamiętniającą postać założyciela szkoły.